09122024339

02188747944

شنبه تا چهارشنبه : 9:00-17:00

پنج شنبه : 9:00-14:00

چسب زغال چینی بلی یا خیر؟

اساس زغال های قالبی، خاکستر زغال می باشد که برای ساختش زغال را آسیاب میکنند و خاک زغال حاصل را با چسب مخلوط کرده که به این نوع چسب، چسب زغال چینی هم گفته میشود. در این مخلوط چند ماده دیگر اضافه می کنند و بعد از آن این ترکیب به دست آمده را در فشار و حرارت قرار می دهند و به شکل های گوناگونی در می آورند. این اشکال به طور معمول یا به طور استوانه ای است یا چهارگوش و یا تخم مرغی که معمولا از بین این سه نوع شکل هستند و خارج از این قاعده نمی باشد.

طول این تکه ها که به آنها بریکت هم گفته میشود معمولا بین 15 الی25 سانتی متر متغیر است. چسب زغال برای بالا بردن کیفیت زغال و بالا بردن تراکم زغال همچنین اضافه نکردن مواد شیمیایی و آروماتیک که سمی نیز می باشد، در صنعت تولید زغال مورد استفاده قرار می گیرد.

 

چسب زغال چینی

چسب زغال چینی

همانطور که گفتیم از این چسب یعنی چسب زغال برای بالا بردن تراکم زغال استفاده میشود. این استفاده در اکسترودرهای تولید زغال فشرده انجام می گیرد. این کار بدون دخالت مواد شیمیایی و یا مواد سمی آروماتیک انجام می شود که باعث افزایش کیفیت زغال می شود. از این ماده در تولید زغال استفاده های بسیار بهینه ای می شود و در تولید زغال تاثیر زیادی دارد. این چسب از چغندر، نشاسته و آرد تهیه می شود و انواع گوناگونی دارد که به آنها در ادامه این مطلب می پردازیم.

مواد سازنده

به صورت کلی مواد سازنده و تشکیل دهنده این چسب هر ماده طبیعی است که خاصیت چسبندگی داشته باشد و از نشاسته گندم و یا نشاسته ذرت تهیه شده باشد. چسب های مخصوص این نوع زغال ها در دسته بندی های گوناگونی در بازار موجود هستند چسب مخصوص خاک اره و یا چسب مخصوص پودر زغال از انواع آنها هستند.

همینطور در برخی از موارد از چسب های غیر شیمیایی نیز در مواد سازنده چسب زغال استفاده می شود که در شکل دهی بهتر به زغال کاربرد دارد. از بهترین مزیت های چسب زغال که برای زغال فشرده به کار می رود می توان به بدون بو و بدون گاز بودن آن اشاره کرد و همینطور عدم استفاده از مواد شیمیایی در تهیه آن که یکی از مزیت های بسیار مهم این محصول است. همینطور این محصول در مواجهه با شعله از خود جرقه نشان نمی دهد و از این نظر نیز آزار دهنده نیست.

چسب زغال چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

ویژگی های خاص چسب زغال باید همچون ویژگی های خود زغال فشرده باشد و ویژگی های یکدیگر را به عبارتی نقض نکنند، اگر باهم تناقض داشته باشند زغال به خوبی سوخته نمی شود و در مواقعی می تواند باعث ایجاد جرقه بشود. ویژگی های چسب زغال مانند زود شعله گرفتن، حرارت بالا، با توجه به زمان خاکستر کم،… همه این موارد باید در چسب زغال وجود داشته باشد. برای تهیه زغال ابتدا چوب را به خوبی خرد و ریز می کنند سپس پس از خشک شدن چوب آن را با استفاده از مواد چسبناک پودری یا مایع و به وسیله حرارت و فشار زیاد به شکل خواسته شده در می آورند. از ویژگی های مهم چسب زغال مناسب می توان به استفاده نکردن از مواد شیمیایی، خاکستر کم، شعله بدون جرقه، بدون بو بودن اشاره کرد.

کاربرد چسب زغال چینی

برای تولید زغال قالبی از روش صنعتی و روش سنتی استفاده میشود. در روش سنتی ابتدا چوب هارا به خوبی خرد کرده و سپس از روی نوار نقاله به داخل زغال ساز هدایت می کنیم. در این روش به علت انتشار گاز و آلودگی که به محیط زیست وارد می شود، خساراتی نیز به محیط اطراف می رسد که امروز بیشتر از روش هایی استفاده می شود که از این آلودگی ها به همراه نداشته باشد. در روش صنعتی و روش به روز که از انواع دور ریختنی های کشاورزی استفاده می شود و به وسیله چسب های طبیعی زغال فشره تهیه می شود. چسب زغال نیز همانطور که گفتیم از نشاسته گندم یا ذرت به دست می آید و برای ایجاد چسبندگی چوب استفاده می شود.

باتوجه به مطالب گفته شده متوجه شدیم که بر خلاف نظر عموم مردم چسب زغال هیچ گونه ضرری ندارد و در واقع برای استفاده ما مناسب تر نیز هست.

 

 

 

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات دیگر