09122024339

02188747944

شنبه تا چهارشنبه : 9:00-17:00

پنج شنبه : 9:00-14:00

مزایا-و-معایب-زغال-فشرده

مزایا و معایب زغال فشرده

مزایا و معایب زغال فشرده چیست و چرا زغال فشرده بهتر از زغال سنتی است؟

زغال از روزگاران بسیار قدیم در زندگی انسان ها نقش داشته است و از ان برای پخت و پز و تولید گرما استفاده می شده است. هم چنین مصرف دخانیات نیز از قرن ها قبل و حتی نزد انسان های هزاران سال پیش در تمام اقوام و ملیت ها وجود داشته است. هنوز هم زغال استفاده زیادی دارد، اما نوع جدید از زغال هم اکنون مورد استفاده اکثریت است. زغال فشرده. در این مقاله می خواهیم بدانیم مزایا و معایب زغال فشرده چیست و چرا جایگزین خوبی برای زغال سنتی است؟

در این مقاله هم به مزایای تولید زغال برای تولیدکنندگان ، و هم مشتریان و خریداران زغال می پردازیم.

 

مزایای استفاده از زغال قالبی چیست؟

زغال فشرده ، دوستدار محیط زیست

یکی از اصلی ترین و بهترین دلایلی که می توان می توان گفت زغال فشرده را جایگزین بهتری برای زغال سنتی می کند، کمک به محیط زیست است. اما چگونه؟

اگر نحوه ی ساخت زغال فشرده را بدانید، متوجه می شوید که بر خلاف ذغال های سنتی و قدیمی ، نیاز به بریدن و قطع کردن هیچ درختی نیست . برای ساخت این نوع زغال از مواد ضایعاتی نظیر خاک اره و پوست گردو استفاده می شود. بنابراین با جایگزین کردن زغال فشرده به جای زغال سنتی ، نیازی به قطع درختان و آسیب به جنگل ها که سرمایه های ملی و با ارزش ما هستند نیست.

امروزه تولید زغال معمولی از چوب درختان جنگی چون بلوط ، سپیدار و … حتی ممنوع است و جرم محسوب می شود و در صورت تهیه قاچاق است. بنابراین ، برخلاف دردسر هایی که تولید زغال سنتی به همراه دارد، تولید زغال فشرده مورد استقبال نیز قرار گرفته است.

چه تولید کننده زغال فشرده باشید و چه خریدار و مصرف کننده آن، با جایگزین کردن این محصول به جای زغال سنتی به حفاظت از محیط زیست کمک کرده اید.

قیمت مناسب تر و هزینه کمتر

با ممنوع بودن استفاده از زغال های حاصل از چوب درختان جنگلی، قیمت آن نیز بالا تر رفته است. اما زغال فشرده ، با توجه به تولید در داخل کشور آن هم از مواد اولیه ضایعات چوبی ، و ارزان بودن این مواد دارای قیمت مناسب تری است.

ضمن اینکه سوختن بهتر ان و عدم داشتن دورریز نسبت به زغال معمولی ، سبب می شود به میزان کمتری نیاز به خرید آن و صرف هزینه داشته باشید.

 

حرارت بیشتر و ماندگاری طولانی تر

زغال های فشرده نسبت به زغال های معمولی به مدت زمان بیشتری روشن می مانند و دیرتر خاکستر می شوند. هم چنین گرما با درجه حرارت بالاتری نیز تولید می کنند که آن ها را برای پخت و پز هم مناسب تر می کند.

نوع دیگری از زغال فشرده با نام زغال خودسوز هم وجود دارد که دارای ماندگاری بسیار بالاتر بوده و بدون نیاز به باد زدن به مدت طولانی روشن می ماند.

البته کیفیت زغال نقش بسیار حائز اهمیتی در میزان سوختن و حرارت آن دارد، اما به طور کلی زغال فشرده ای که با کیفیت تر باشد، دارای ماندگاری و حرارتی بالاتر از زغال های سنتی است.

مزایای زغال فشرده

شکل قالبی زغال فشرده

داشتن شکل قالبی برای زغال فشرده سبب می شود تا هم استفاده هم بسته بندی آن آسان تر شود.

زغال های فشرده بنابر نوع دستگاه می توانند مکعب های مربع ، مستطیل یا چند ضلعی باشند که همگی اشکال منظم هستند که بسته بندی راحت تری دارند و جای کمتری می گیرند، و برای قرار گیری درون منقل یا روی قلیان نیز بهترند.

ضمن اینکه نیازی به خرد کردن و شکستن آن ها نیست که سبب می شود آلودگی به وجود نیاید و مشتری آسان تر از آن ها استفاده کند.

مزایا و معایب زغال فشرده

زغال فشرده بدون گاز و بو است

یک مزیت دیگر زغال فشرده ، البته زغال فشرده ای که کیفیت خوبی داشته باشد و بخصوص با کوره های سنتی پخته شده باشد، این است که گاز، بو و دود ندارد که سبب می شود برای مشتری راضی کننده تر باشد.

زغال ها هنگام پخت و سوختن ، گاز کربن درون چوب را آزاد می کنند، که اگر در زمان پخت این گاز از بین نرود ، بعدا در زمان استفاده موجب بو و گاز و سردرد می شود.

زغال فشرده ای که کیفیت خوبی داشته باشد به طور کامل در کوره کربنازیسیون شده و بدون بو و گاز است.

 

معایب زغال فشرده چیست؟

تا به اینجا مزایای فراوان زغال فشرده گفته شد و نوبت به عنوان شدن معایب آن می رسد.

پیش از هر چیز باید گفت که اگر زغال فشرده با استاندارد های لازم و با کیفیت ساخته شود، فاقد ایراد و معایب است ، و زمانی زغال فشرده می تواند دارای عیب و ایراد باشد که تولیدکنندگان آن را به خوبی نسازند.

مزایا و معایب زغال فشرده تا حد بسیاری به کیفیت تولید آن بر میگردد.

بنابراین ، از کیفیت زغالی که تهیه می کنید مطمئن شوید.

اگر در هنگام تولید زغال فشرده از چسب های شیمیایی استفاده شود، می تواند مواد مضر ایجاد کند.

اگر گازگیری در مراحل ساخت به طور کامل و خوب انجام نشود، می تواند موجب سردرد و بوی گاز شود.

 

با توجه به موارد گفته شده، اگر از زغال فشرده با کیفیتی خوب استفاده کنید،نه تنها زغال معایبی ندارد بلکه دارای مزایای زیادی چون صرفه اقتصادی، سهولت در استفاده ، حرارت و ماندگاری بهتر و البته کمک در راستای حفاظت از محیط زیست نیز هست.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات دیگر