09122024339

02188747944

شنبه تا چهارشنبه : 9:00-17:00

پنج شنبه : 9:00-14:00

قیمت زغال چینی در سراسر کشور

 

 

در آغاز سال 2016 ، صنعت زغال سنگ چین در مرحله بحرانی قرار داشت. قیمت زغال سنگ چین از ماه مه 2013 تا پایان سال 2015 سقوط کرد. بر اساس یک نظرسنجی تنها 10 مورد از 265 معدن نمونه برداری شده در شانشی، شانشی و مغولستان داخلی، سه استان اصلی تولید کننده زغال سنگ، توانستند از عرضه زغال سنگ به بنادر لبه بوهی در ماه ژانویه سود ببرند. بیش از 35٪ از شرکت های معدن زغال سنگ در سه ماهه اول سال 2016 زیان ثبت کردند.

مشکلات اقتصادی در صنعت زغال سنگ همچنین بر ثبات اجتماعی و اقتصادی مناطق مهم معدنی تأثیر منفی گذاشت. رشد بسیار ناچیز تولید ناخالص داخلی 3.1 درصدی که در استان شانشی در سال 2015 ثبت شده بود. زمانی که قیمت زغال چینی در سراسر کشور به اوج خود رسید به یک چهارم سطح آن در سال 2011 کاهش یافت. تعداد کارگران معدن زغال سنگ در سه ماهه اول سال 2016 نسبت به مدت مشابه سال قبل 10 درصد کاهش یافت.

قیمت زغال چینی

افزایش قیمت زغال چینی در سراسر کشور

قیمت زغال چینی در سراسر کشور به بالاترین حد خود در 10 سال گذشته رسید. عرضه زغال سنگ کک داخلی افزایش یافته است و بررسی های ایمنی و نگهداری تولید در آستانه 1 ژوئیه، هنگامی که چین صدمین سالگرد حزب کمونیست چین را جشن می گیرد انجام شده است. قیمت داخلی زغال سنگ کم گوگرد به چربی این هفته افزایش یافت. کاهش حجم واردات چین که بر اساس داده های گمرک چین ، 43 درصد کاهش را در پنج ماهه اول سال 2020 نشان می دهد. یک معامله گر چینی اظهار داشت: با ادامه یافتن زغال سنگ استرالیا، کاربران نهایی باید برای مواد جایگزین مانند ایالات متحده و کانادا برای مواد کم گوگرد و خاکستر کم که در مقایسه با حجم نسبتا تنگ هستند رقابت کنند.

بر اساس تقاضا ، مصرف فولاد چین روندی صعودی دارد و طبق اعلام انجمن فولاد جهانی، تولید فولاد خام در 5 ماه اول سال 2021 تا 14 درصد افزایش یافته است. با این حال روند اخیر نشان می دهد که حاشیه های کارخانه فولاد تحت فشار ورودی بیشتر مواد اولیه فولاد، از جمله سنگ آهن، زغال سنگ کک و ضایعات فولاد تحت فشار هستند. بر اساس داده های به دست آمده حاشیه کارخانه فولاد چینی برای کویل نورد گرم تقریبا 30 دلار در میلیون تن و در میلگرد 4 دلار در میلیون تن در 23 ژوئن تخمین زده می شود.

استقلال در تولید زغال فشرده

از آنجا که واردات چین از زغال سنگ استرالیا در سه ماهه چهارم 2020 متوقف شده است روند تجارت جهانی تغییر کرده است و بیشتر زغال سنگ های آمریکای شمالی به چین منتقل شده اند زیرا مواد استرالیایی مجبور به یافتن خانه های مقصد خارج از چین بوده اند.

با توجه به داده های به دست آمده، تنها دو مورد وجود داشت که قیمت زغال چینی در سراسر کشور

چین را شکست که همه ناشی از عرضه بود. در سال 2011 طوفان یاسی صادرات زغال سنگ استرالیا را به شدت مختل کرد. همچنین در سال 2016 ، چین 276 سیاست روز کاری را برای کاهش مصرف سوخت ذغال سنگ داخلی معرفی کرد. در هر دو مورد  قیمت زغال چینی در سراسر کشور برای مدت طولانی بالا نماند و دوره ای از اصلاح نزولی آغاز شد.

واردات زغال سنگ چین

واردات زغال سنگ چین در ماه ژوئن 35 درصد نسبت به ماه قبل به بالاترین قیمت زغال چینی در سراسر کشور در سال2021 رسید که ناشی از تقاضای شدید تولید برق و فعالیت های صنعتی در این کشور است. چین ماه گذشته 28.39 میلیون تن سوخت فسیلی وارد کرد که از 21.04 میلیون تن در ماه مه و 12.3 درصد بیشتر از ژوئن سال 2020 بود. داده های اداره کل گمرک نشان داد که چین در شش ماهه نخست امسال در مجموع 139.56 میلیون تن زغال سنگ وارد کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل، قیمت زغال چینی  در سراسر کشور 19.7 درصد کاهش داشته است. چندین منطقه در جنوب چین، از جمله گوانگدونگ و یونان به کارخانه ها دستور دادند در شرایط سخت تر منبع تغذیه در سه ماهه دوم فعالیت خود را متوقف کنند.

همزمان با آغاز فصل تابستان در کشور، نیروگاه های زغال سنگ موجودی خود را افزایش می دهند. برنامه ریز دولت چین همچنین از نیروگاه ها، معدنچیان زغال سنگ و مراکز حمل و نقل خواسته است تا پایان سال حدود 100 میلیون تن ذخیره زغال سنگ قابل توسعه ایجاد کنند. تعدادی از معادن زغال سنگ در سراسر شمال چین در اواخر ماه ژوئن در میان تشدید بازرسی های ایمنی، تولید خود را کاهش دادند.

چین واردات از استرالیا را محدود کرد. در حال حاضر استرالیا در جای دیگری فروش دارد. تنش ها بین دو کشور در ماه های اخیر افزایش یافت و پس از حمایت استرالیا از درخواست برای تحقیقات جهانی در مورد نحوه رسیدگی چین به کووید 19 افزایش یافت. از آن زمان چین اقدامات متعددی را برای محدود کردن واردات استرالیا انجام داده است.

محدودیت های چین بر صادرات استرالیا

محدودیت های گسترده ای که چین بر صادرات استرالیا اعمال کرد، آنقدرها که تصور می شد مضر نیست. زیرا استرالیا بازارهای جدیدی برای کالاهای خود پیدا می کند. پکن از آن زمان اقدامات متعددی را برای محدود کردن واردات استرالیا از جمله وضع تعرفه ها تا اعمال سایر ممنوعیت ها و محدودیت ها انجام داده است. این امر بر کالاهای استرالیایی از جمله جو، شراب، گوشت گاو، پنبه و زغال سنگ تأثیر گذاشته است.

 

استرالیا یکی از معدود کشورهای توسعه یافته جهان است که از مازاد تجاری با چین برخوردار بوده است. از آنجا که کشور چین جزء شرکای تجاری استرالیا است. تحلیلگران انتظار داشتند که استرالیا با محدودیت ها ضربه بدی ببیند. اما آن تحلیلگران اکنون می گویند استرالیا با منحرف ساختن بسیاری از صادرات خود به سایر کشورها  می تواند از این خسارت جلوگیری کند.

براساس گزارش های به دست آمده به دنبال محدودیت ها، همان کالاها بازارهای صادراتی دیگری پیدا کردند و تجارت سالانه حدود 4.2 میلیارد دلار برای این کالاها افزایش یافت و بدین گونه قیمت زغال چینی در سراسر کشور افزایش یافت و بیشتر زیان های وارد شده از چین را جبران کرد. زغال سنگ یکی از کالاهایی است که علیرغم ممنوعیت چین در حال رشد است. به نظر می رسد صادرکنندگان زغال سنگ استرالیایی در جهت گیری به بازارهای دیگر بسیار موفق بوده اند. صادرات به سایر بازارها در ابتدا با افزایش واردات زغال سنگ توسط چین از اواسط سال افزایش یافت. سپس این روند تسریع شد زیرا چین زغال سنگ استرالیا را به طور خاص در اکتبر 2020 هدف قرار داد.

سیاست کاهش ظرفیت در کشور

سیاست کاهش ظرفیت در سپتامبر 2016 یک چرخش مکرر داشت. زمانی که NDRC به تدریج در میان افزایش قیمت زغال چینی در سراسر کشور و نگرانی از اوج تقاضای زمستانی نقطه نظر خود را نرم کرد. در پایان اکتبر 2016، NDRC با اتمام گزینه های سیاست خود، محدودیت سالانه 276 روز کاری را برای همه معادن زغال سنگ معلق کرد. سیاست کاهش ظرفیت سالانه نیز با اجازه دادن به معادن زغال سنگ کارآمد برای افزایش ظرفیت آنها نرم شد.

معکوس این سیاست در سال 2017 ادامه یافت. در اوایل سال 2017  هدف کاهش ظرفیت ثابت 250 MMt ، اعلام شده در سال 2016 ، به 150 MMt کاهش یافت. در اکتبر 2017 هیلونگ جیانگ اولین استانی بود که به طور رسمی اعلام کرد هدف کاهش ظرفیت خود را به دلیل افزایش کمبود عرضه کاهش می دهد. علاوه بر این دولت اقدامات مختلفی را انجام داده است، مانند تصویب معادن زغال سنگ جدید و قانونی کردن ظرفیت تولید غیرمجاز 400الی500 میلیون تن برای افزودن ظرفیت بیشتر.

زمانی که قیمت زغال چینی در سراسر کشور به اوج خود رسید به یک چهارم سطح آن در سال 2011 کاهش یافت.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات دیگر