09122024339

02188747944

شنبه تا چهارشنبه : 9:00-17:00

پنج شنبه : 9:00-14:00

راه اندازی خط تولید زغال فشرده در سبزوار

 

برای راه اندازی این کسب و کار در شهر سبزوار به چه مواردی نیاز داریم؟

در حال حاضر برای ورود به برای تولید زغال فشرده در سبزوار، موقعیتی بسیار مناسبی وجود دارد. کسانی که می‌خواهند این حرفه را انتخاب کنند، می‌توانند به راحتی این حرفه و شغل را شروع کرده و جایگاه خود را در آن به دست آورند. در ابتدا باید شما به فکر تهیه یک سوله باشید که حدودا بین 150 تا 250 متر مربع فضا داشته باشد. نکته مهم درباره این سوله سقف بلند و دسترسی راحت به خیابان می‌باشد. علت سقف بلند این است که فضای این کارگاه باید بزرگ بوده تا هوا به راحتی در جریان باشد. دلیل دسترسی راحت به خیابان این است که ماشین‌های بارگیری به راحتی به سوله و داخل سوله دسترسی داشته باشند.

 

زغال فشرده در سبزه وار

درباره شهر سبزوار

این شهر در که در غرب استان خراسان رضوی واقع شده است، در شمال شرقی ایران قرار دارد که در مرکز شهرستانی به همین نام قرار دارد. شهر سبزوار شهری بسیار فرهنگی با مردمی تحصیل کرده و دانشمند پرور است. این شهر جزو شهرهایی است که بسیاری از افراد آن از سال‌های قدیم به تحصیل علاقه و توجه ویژه ای داشته اند. شهر سبزوار از نمادهای بسیار مهم فرهنگی برای ما ایرانیان می‌باشد و از نظر تاریخی نیز اهمیت بسیاری دارد. بناهای این شهر تقریبا از زمان ساسانیان تا اکنون در شهر پا بر جا هستند. قدمت این شهر بسیار مهم را حدود 12 هزار سال تخمین زده‌اند. این عدد با پیدا شدن چند ساطور که مربوط به انسان های ابزار ساز بود، به دست آمده است. اما این پایان کار نیست، قدیمی‌ترین آثار یافت شده از انسان‌ها نیز مربوط به این منطقه می‌باشد که مربوط به 1 میلیون و 200 هزار سال قبل می‌باشد. پس از حمله ارتش مغول حکومت سربداران در این بخش تشکیل شد که پایتخت آن نیز سبزوار بود.

راه اندازی و تولید زغال فشرده در سبزوار

راه‌اندازی کسب و کاری سودمند که هزینه‌های ابتدایی آن زیاد نباشد آرزوی هر فردی است که قصد شروع کار جدیدی را دارد. تولید زغال فشرده در سبزوار از آن دسته از کسب و کارها می‌باشد که هزینه زیادی برای تولید آن نیاز ندارید. نکته مهم اینجاست که در ابتدای کار نیازی به سرمایه خیلی زیاد نیست. در حالی که این شغل پتانسیل بسیار خوبی در کشور دارد و ظرفیت‌های مربوط به این شغل هنوز خالی می باشد. بسیاری از جوانان که به دنبال کسب و کاری پر سود هستند می‌توانند از این فرصت نهایت بهره را ببرند.

زغال فشرده چیست و در تولید آن چه موادی نقش دارند؟

زغال‌های فشرده، همان زغال‌های چینی یا به اصطلاحی دیگر زغال قالبی که همگی آنها به نام زغال‌های صنعتی هم شناخته می‌شوند. به منظور سهولت در آتش و گرما سازی و جایگزین زغال چوب‌های سنتی تولید و استفاده می‌شوند. این نوع زغال‌ها علاوه بر مزایای بسیاری که دارند نیازی به قطع درختان نیز ندارند. تنها با خرده چوب می‌توان آن را به مرحله تولید رساند. این امر باعث حفظ محیط زیست نیز می‌شود که اهمیت بسیاری برای تمام مردم دنیا دارد. روش ساخت این نوع زغال‌ها نیز سال‌ها پیش در چین به وجود آمد. بعدها به بقیه دنیا راه پیدا کرد به همین علت به این زغال‌ها زغال چینی نیز گفته می‌شود و با این اسم شناخته شده است. این دلیلی بر آن نیست که این زغال‌ها را فقط چینی‌ها می‌توانند بسازند و یا مبدا تمام زغال‌های تولید شده جهان، کشور چین باشد. برای ساخت این نوع زغال از مواد اولیه‌ای استفاده می‌شود که عموما از خاک اره و یا چوب خرد شده تشکیل شده است. این مواد را طی فرایندی با استفاده از فشار و دما بالا و دستگاه‌های پیشرفته تبدیل به زغال‌های قالبی مورد نظر می‌کنیم.

مواد سازنده زغال چینی

مواد اصلی تشکیل دهنده زغال‌های قالبی یا زغال‌های چینی از خاک اره و خاک زغال و پوست گردو یا پوست بادام تشکیل شده است. این مواد و درصدهای هر کدام برای ترکیب در هر نوع زغالی می‌تواند مختلف باشد. اما جزء اصلی این ترکیب که معمولا درصد بالای 70 درصد را دارد همان خاک اره یا چوب خرد شده می‌باشد. خاک اره از کارگاه‌های مبل سازی و یا چوب بری برای ساخت این نوع زغال آورده می‌شود و در دستگاه‌ها قرار می‌گیرد. از آن جهت که این نوع مواد مانند خاک اره جزء مواد ضایعاتی به حساب می آیند، قیمت نسبتا پایینی نیز دارند. پوست گردو یا پوست بادام جزء دیگری است که در ساخت زغال‌های قالبی به کار می‌رود. البته درصد خاک اره بسیار کمتر از درصد خاک اره ولی برای ساخت زغال ضروری است. پوست گردو به منظور ایجاد چربی و خاک زغال به منظور کاهش استحکاک و پر کردن منافذ خالی در زغال و در داخل دستگاه به کار می‌رود.

تامین مواد اولیه تولید زغال فشرده در سبزوار

اگر در شهر سبزوار به فکر تولید زغال‌های قالبی یا چینی هستید، باید بهتون بگیم که اصلا نگران تولید مواد اولیه نباشید. دلیل این اطمینان خاطر این است که در این شهر منابع بسیار زیادی برای تهیه مواد اولیه وجود دارد. پس تولید کنندگان می‌توانند به راحتی به این منابع دسترسی داشته باشند. تولیدکنندگان در هر زمان و هر اندازه می‌توانند آن را سفارش داده و در اسرع وقت دریافت کنند.

 

 

مراحل تولید زغال چینی یا زغال قالبی

ابتدا موادهای که نام برده‌ایم را با یکدیگر مخلوط کرده و با انجام چند مرحله آنها را به زغال قالبی تبدیل می‌کنیم. مراحل انجام را در اینجا تا حدودی شرح می‌دهیم تا با آنها آشنا شوید.

در ابتدا پوست گردو و خاک اره را در آسیاب‌هایی، تا به ذرات بسیار ریز تر تبدیل شوند.

این مواد به همراه خاک زغال ترکیب شده و در دستگاه سرند قرار می‌گیرند تا یکدست و یکپارچه شوند.

پس از آن مواد به دستگاه خشک کن می‌روند تا رطوبت باقی‌مانده تا جای ممکن گرفته و از میزان آن کاسته شود.

پس از گرفتن رطوبت به طور کامل نوبت به دستگاه اصلی خط تولید هر مجموعه می‌رسد. این دستگاه، دستگاه اکسترودر یا دستگاه زغال ساز نام دارد که قلب تپنده هر مجموعه تولید زغال می‌باشد.

این دستگاه ( دستگاه اکسترودر ) با استفاده از فشار و دمای بالا مواد را فشرده‌سازی می‌کند. طی این فرآیند محصولی به نام بریکت تولید کرده و از دستگاه خارج کند، این همان شکل اولیه زغال پخته نشده ما می‌باشد.

حال باید این بریکت‌های خارج شده از اکسترودر را روانه کوره‌هایی بکنیم تا در آنها به خوبی پخته شوند و تبدیل به زغال درجه یک با کیفیت دلخواه ما، شوند.

برای این کار باید ابتدا بریکت‌ها را بر روی پالت‌های زغال فشرده بچینیم و آنها را روانه کوره کنیم.

پس خارج شدن بریکت‌ها از کوره و قرار دادن پالت خفه کن روی آنها زغال پخته شده و قالبی ما آماده است.

پس از این مراحل هم می‌توانید این زغال‌ها را به همان شکل که هستند برای فروش ببرید، و هم می‌توانید آنها را به قطعات کوچکتر تقسیم کرده تا راحت‌تر بسته‌بندی شوند و به فروش برسند.

 

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات دیگر