09122024339

02188747944

شنبه تا چهارشنبه : 9:00-17:00

پنج شنبه : 9:00-14:00

دانستنی های لازم درباره زغال چینی

لازم دربازه زغال چینی

چه دانستنی های لازم درباره زغال چینی وجود دارد که نیاز است بدانیم؟

با توجه دانستنی های لازم درباره زغال چینی، بازارهای انرژی چین سیگنال های متفاوتی در مورد اهداف سیاست کشور و مسیر انتشار گازهای گلخانه ای ارسال می کنند. تحلیلگران انرژی های تجدیدپذیر تمایل خود را بر توسعه گسترده تجدیدپذیر چین متمرکز کرده‌اند. آنها این کشور را به عنوان رهبر جهانی انرژی پاک در نظر می گیرند. طرفداران زغال سنگ و شبهه پردازان آب و هوا بیشتر بر تعداد کارخانه های زغال سنگ در چین، چه در حال کار و چه در حال ساخت تمرکز می کنند. همچنین ادعا می کنند که شعارهای آب و هوایی آن بیش از حد محتاط است. در دسامبر 2016 ، مرکز پیشرفت آمریکا گروهی از متخصصان انرژی را به چین آورد تا بفهمند واقعا چه اتفاقی می افتد.

در این راستا دریافتیم که بخش زغال سنگ کشور در حال تحول عظیمی است. از معادن گرفته تا نیروگاه ها، از اردوس تا شانگ های گسترش می یابد. این کشور در حال انجام بیش از حد تعهدات خود در مورد کاهش انتشار گازهای گلخانه ای است. در توافقنامه آب و هوایی پاریس مطرح شده است که تمیز کردن زغال سنگ بخشی جدایی ناپذیر از این روند است.

چین تمام نیروگاه های زغال سنگ خود را تعطیل کرده و به طور کامل به انرژی پاک روی آورد. در حقیقت اقتصاد انرژی چین یک کشتی عظیم است که نمی تواند یک سکه را روشن کند. حرکت به سمت تجدیدپذیرها در حال رخ دادن است. تعهد چین در پاریس شامل وعده نصب 800 گیگاوات تا 1000 گیگاوات ظرفیت تجدیدپذیر جدید تا سال 2030 است که معادل ظرفیت کل سیستم برق ایالات متحده است. چین دارای 1.3 میلیارد نفر جمعیت از 325 میلیون نفر از ایالات متحده است. 2 به یک سیستم برق بسیار بزرگتر نیاز دارد. بنابراین افزودن معادل تجدیدپذیر یک سیستم برق کامل آمریکا برای جایگزینی زغال سنگ در آینده نزدیک کافی نیست.

فناوری جدید زغال سنگ

چین در حال ارائه فناوری های جدید برای کاهش شدید آلودگی هوای محلی و انتشار گازهای گلخانه ای از کارخانه های ذغال سنگ باقی مانده در کشور است.براساس دانستنی های لازم درباره زغال چینی، هوا بهتر است و آنها خواهان بهبود فوری هستند. کیفیت هوا در حال حاضر یک اولویت سیاسی برای حزب کمونیست چین به همراه رشد اقتصادی و فساد است. این بدان معناست که چین نمی تواند همان نیروگاه های زغال سنگ با آلودگی بالا را که دهه ها پیش قابل قبول تلقی می شد ادامه دهد. راه حل پکن این است که با سرعت کامل به انرژی های تجدیدپذیر بپردازد. سپس همزمان سرمایه گذاری کند که ممکن است کارآمدترین و آلوده کننده ترین ناوگان زغال سنگ جهان باشد.

توان سوختی زغال سنگ

همه قدرت های زغال سنگ به یک اندازه ایجاد نمی شود. میزان مصرف زغال سنگ در واحد قدرت تولید شده که بر انتشار گازها نیز تأثیر می گذارد بر اساس نوع زغال سنگ و تکنولوژی سوزاندن زغال سنگ مورد استفاده به طور چشمگیری متفاوت است. آنچه بسیاری از تحلیل های ایالات متحده در مورد بخش زغال سنگ چین نادیده می گیرند این واقعیت است که پکن به طور پیوسته کارخانه های قدیمی، کم بازده و دارای آلایندگی بالا را تعطیل می کند تا آنها را با کارخانه های زغال سنگ جدید و کم انتشار دیگر که از هر چیزی کارآمدتر هستند جایگزین کند.

برای درک بهتر ناوگان زغال سنگ چین، CAP 100 واحد قدرتمندترین نیروگاه زغال سنگ در ایالات متحده را با 100 واحد برتر در چین مقایسه کرد. (جدول A1 و A2 را ببینید) تفاوت حیرت انگیز است.

در مقایسه با ناوگان زغال سنگ چین، حتی بهترین کارخانه های ایالات متحده از فناوری های قدیمی تر و کم کارآمدتری استفاده می کنند.

انواع نیروگاه زغال چینی

نیروگاه های زغال سنگ را می توان به سه دسته تقسیم کرد:

زیر بحرانی:

در این نیروگاه های معمولی، زغال سنگ برای جوشاندن آب مشتعل می شود. آب، بخار ایجاد می کند و بخار یک توربین را برای تولید برق می چرخاند. اصطلاح بحرانی نشان می دهد که فشار و دمای بخار داخلی از نقطه بحرانی فراتر نمی رود. آب  705 درجه فارنهایت و 3.208 پوند در اینچ مربع می باشد.

فوق بحرانی:

این نیروگاه ها از مواد با تکنولوژی بالا برای دستیابی به دمای بخار داخلی در محدوده 1000 تا 1.050 درجه فارنهایت و سطوح فشار داخلی بالاتر از نقطه بحرانی آب استفاده می کنند. بنابراین توربین ها را بسیار سریع تر می چرخانند و با زغال سنگ کمتر برق بیشتری تولید می کنند.

فوق فوق بحرانی:

این گیاهان با استفاده از نوآوری های تکنولوژیکی درجه حرارت را به بیش از 1400 درجه فارنهایت و سطح فشار را به بیش از 5000 پوند بر اینچ مربع می رسانند. بنابراین بازده را بیشتر می کنند.

ناوگان زغال سنگ آمریکا بسیار قدیمی تر از چین است. میانگین سن کارخانه های زغال سنگ آمریکا 39 سال است و 88 درصد بین 1950 و 1990 ساخته شده است. 2012. در چین، قدیمی ترین کارخانه در لیست 100 برتر در سال 2006 راه اندازی شد و جوانترین آنها در سال 2015 راه اندازی شد.

فناوری های ایالات متحده

ایالات متحده تنها یک نیروگاه فوق فوق بحرانی دارد. بقیه موارد فوق بحرانی یا در بهترین حالت فوق بحرانی هستند. در مقابل، چین کارخانه های قدیمی خود را بازنشسته می کند و تاسیسات فوق بحرانی را جایگزین آنها می کند که انرژی بیشتری با زغال سنگ کمتر تولید می کنند و همچنین تولید گازهای گلخانه ای کمتری نیز ایجاد می کنند. از 100 واحد برتر چین، 90  مورد گیاهان فوق فوق بحرانی هستند.

براساس دانستنی های لازم درباره زغال چینی، هنگامی که ظرفیت هر یک از 100 واحد برتر در هر کشور در نظر گرفته می شود، فناوری فوق بحرانی 92 درصد از ظرفیت 100 چینی برتر و کمتر از یک درصد 0.76 درصد از 100 ظرفیت برتر ایالات متحده را شامل می شود. از آنجا که ترکیب تکنولوژیکی گیاهان چینی متفاوت است،    میزان انتشار آنها نیز متفاوت است. در ایالات متحده مجموع ظرفیت پلاک 100 کارآمدترین واحد نیروگاه زغال سنگ ما 80.1 گیگاوات است و مجموع انتشار سالانه کربن آنها 361.924.475 تن است. در همین حال  کل ظرفیت پلاک 100 واحد برتر چین 82.6 است. گیگاوات و میزان انتشار کربن سالیانه آنها 342،586،908 تن تخمین زده می شود.

 

از آنجا که ناوگان چین از فناوری پیشرفته تری استفاده می کند، زغال سنگ کمتری نیز مصرف می کند. به طور متوسط ​​286.42 گرم معادل زغال سنگ  یاgce   به ازای هر کیلووات ساعت برق تولید شده مصرف می شود. در چین در مقابل 374.96 گرم بر کیلووات ساعت مصرف شده در گرمایش پایین تر در ایالات متحده است.

به طور حتم کشور چین هنوز تعداد زیادی نیروگاه قدیمی زغال سنگ دارد.این نیروگاه‌ها از پیشرفته ترین فناوری استفاده نمی کنند. بر اساس آخرین دانستنی ها، هنگامی که مجموعه داده ها گسترش یابد و شامل تمام ظرفیت تولید انرژی زغال سنگ در چین شود که در مجموع 920 گیگاوات است. تقریبا 19 درصد از فوق العاده استفاده می کند. فن آوری فوق بحرانی  25 درصد از فناوری فوق بحرانی و 56 درصد از فناوری فوق بحرانی استفاده می کند.

مقایسه استاندارهای تولید زغال چینی

دانش زغال چینی که تا سال 2020 به دست آمد حاکی از این است که هر واحد برق موجود در زغال سنگ در چین باید دارای استاندارد بهره وری 310 گرم در کیلووات ساعت باشد. هر واحدی که تا سال 2020 از این استاندارد برخوردار نباشد بازنشسته می شود. نیروگاه های جدید زغال سنگ چین تمیزتر از هر چیزی است که در ایالات متحده کار می کند. استانداردهای انتشار چین برای آلاینده های معمولی هوا از نیروگاه های زغال سنگ سخت تر از استانداردهای قابل مقایسه ایالات متحده است. تقاضا برای نیروی زغال سنگ در چین به سرعت در حال کاهش است. این کشور نمی تواند از ناوگان موجود خود پشتیبانی کند.

بسیاری از نیروگاه های زغال سنگ که به شک و شبهه ای علیه تحول انرژی چین اشاره می کنند. در واقع فیل های سفید هستند که رهبران چین در موجی از تعطیلی اجباری نیروگاه ها آنها را هدف قرار داده اند.راه حل های انرژی که برای چین خوب عمل می کند لزوما برای ایالات متحده خوب نخواهد بود. علاوه بر نابرابری عظیم جمعیت، ایالات متحده به گاز شیل ارزان و فراوان دسترسی دارد و چین از آن برخوردار نیست.

اگر چین قصد دارد میزان انتشار گازهای گلخانه ای را به میزان قابل توجهی کاهش دهد، تولید زغال سنگ کارآمد باید بخشی از معادله آن باشد، حداقل برای کوتاه مدت و میان مدت. با توجه به این دانش در ایالات متحده، سرمایه گذاری در کارخانه های زغال سنگ پاک نسل بعدی راه حل مناسبی نیست. این امر گاز طبیعی ارزان، فراوان و کم انتشار تر از همه به جز گران ترین نیروی زغال سنگ است. صرف نظر از اینکه در بازار ایالات متحده چه چیزی بهتر عمل می کند، درک چگونگی تغییر پکن در بخش های زغال سنگ برای درک آنچه از بازار انرژی چین در آینده انتظار داریم و چگونه باید به موقعیت چین در تلاش جهانی برای مقابله با تغییرات آب و هوا نگاه کنیم بسیار مهم است.

چین ناوگان زغال سنگ خود را سبز می کند

با توجه به دانستنی های لازم درباره زغال چینی، پکن بین یک صخره و یک مکان سخت گیر کرده است. از یک سو چین نمی تواند یک شبه انرژی زغال سنگ را از ترکیب انرژی خود حذف کند. چین هنوز به چگونگی توسعه منابع گاز طبیعی خود که دسترسی به آن دشوارتر است و بنابراین گرانتر از منابع ایالات متحده است پی نبرده است. و توسعه انرژی های تجدیدپذیر به زمان نیاز دارد. از سوی دیگر شهروندان چینی خواستار دریافت مجوز هستند

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات دیگر