09122024339

02188747944

شنبه تا چهارشنبه : 9:00-17:00

پنج شنبه : 9:00-14:00

مواد اولیه زغال فشرده

خاک اره و انواع آن | خاک اره زغال فشرده

فروش خاک اره جهت تولید زغال فشرده

همانطور که میدانید خاک اره مهم ترین و اصلی ترین جزء برای تشکیل زغال فشرده است. بنابراین برای تولید زغال فشرده ، به میزان زیادی خاک اره با کیفیت و مرغوبیت لازم است. بسیاری از تولیدکنندگان زغال فشرده ، با این دغدغه روبرو هستند که از کجا خاک اره زغال فشرده با کیفیت ، در شهر ها و فصول مختلف تهیه کنند. با ما همراه باشید تا در ادامه هر آنچه لازم است را از خاک اره بدانید.

خاک اره

خاک اره چیست؟

خاک اره بخش هایی باقی مانده از چوبی است که بریده و پرداخت شده است ، که به صورت ذرات خرد و کوچک است ، که از بریدن چوب با استفاده از اره به دست می آید، به همین دلیل به آن خاک اره گفته می شود.

خاک اره ریز

کاربرد خاک اره

خاک اره در صنایع و موارد بسیار زیادی کاربرد دارد. ساخت ام دی اف و نئوپان ، استفاده به عنوان پوشال  ، استفاده در کارگاه های ریخته گری و قالب سازی ، ساخت کربن فعال ، و البته تولید زغال فشرده ، از جمله موارد استفاده از خاک اره است.

بنابراین، خاک اره یکی از مفید ترین و بهترین مواد ضایعاتی چوبی است که به وفور هم یافت می شود.

کاربرد خاک اره

از موارد رایج برای کاربرد خاک اره :

 • پرورش قارچ
 • کود ترکیبی برای گیاهان
 • ساخت برف مصنوعی
 • استفاده برای کاهش لغزندگی زمین
 • از بین بردن علف های هرز باغچه
 • پر کردن منافذ و حفره های چوب و وسایل چوبی ، پارکت ها و نیمکت ها
 • تهیه کمپوست (نوعی کود)
 • ساخت مسیر عبور در باغ ها و باغچه ها
 • به عنوان جذب کننده مایعات روغنی
 • در ساخت کیسه بوکس

 

انواع خاک اره

خاک اره زغال فشرده

ایده ساخت یک ماده سوختنی یعنی زغال از خاک اره به جای قطع درختان و شاخه های آن ها، اولین بار در چین استفاده شد.

چینی ها با ساخت دستگاه های مخصوص فشرده ساز، خاک اره و برخی مواد دیگر چون پوست گردو را تبدیل به زغال فشرده کردند که هم اکنون جایگزین بسیار خوبی برای ذغال معمولی است.

به همین منظور است که زغال فشرده را با نام زغال چینی هم میشناسند.

خاک اره زغال فشرده

وجود مقادیر زیاد خاک اره در کشورمان ، و استفاده تکنولوژی و مهندسی معکوس در ساخت دستگاه های زغال ساز ، موجب شد تا تولید زغال فشرده به طور کامل در کشور خودمان انجام شود، به طوری که امروز حتی ایران از بزرگترین صادرکنندگان زغال فشرده به بسیاری از کشورهاست.

از آنجایی که خاک اره جزء اصلی برای ساختن ذغال چینی است، باید دارای استانداردهایی از نظر رطوبت، مرغوبیت و کیفیت و سایز داشته باشد.

بنابراین ، در تهیه خاک اِرّه برای تولید ذغال فشرده ، باید نهایت دقت را به عمل آورید و آن را از تامین کنندگان معتبر خریداری کنید.

خاک اره زغال فشرده

فروش خاک اره زغال فشرده

خاک اره از کجا به دست می آید؟

بیشترین مقدار خاک ارّه را می توان از کارگاه های چوبی بری، صنایع مربوط به چوب مانند کارگاه های ساخت مبلمان یا دیگر کارگاه های ساخت وسایل چوبی به دست آورد .

این خاک اره در واقع دورریز و مواد ضایعاتی برای این صنایع است، اما می تواند ماده ای ارزشمند در بسیاری دیگر از صنایع از جمله تولید زغال فشرده باشد.

انواع خاک اره زغال فشرده

انواع خاک اره

همانطور که چوب ها انواع مختلفی دارند، یعنی از درختان متفاوتی به دست آمده اند، خاک اره حاصل از این چوب ها هم دارای کیفیت ها و ویژگی های متفاوتی است.

خاک اره گردو، خاک اره بلوط ، خاک اره سپیدار، خاک اره سنوبر ، خاک اره راش، خاک اره چنار ، خاک اره لیمو ، که از چوب حاصل از این درختان به وجود آمده اند، و خاک اره ام دی اف از رایج ترین انواع خاک اره مصرفی هستند.

 

معیار های خاک اره زغال فشرده

خاک اره ای که برای تولید ذغال فشرده مورد استفاده قرار میگیرد، از چند جهت باید مورد بررسی قرار گیرد.

 • رطوبت خاک اره
 • جنس خاک اره
 • اندازه خاک اره

 

جنس خاک اره

جنس خاک اره همانطور که اشاره شد می تواند از درختان مختلف باشد که بسته به کیفیت و فرمول تولید زغال متفاوت است می تواند از انواع درخت های گردو، سنوبر، راش و چنار باشد.

از انواع رایج خاک اره برای تولید زغال فشرده ، خاک اره شکری و انواع دو میل و چهار میل خاک اره است که البته برای تولید در خط تولیدی با دستگاه اکسترودر تسمه ای استفاده می شود، که برای دستگاه گیربکسی متفاوت است.

توجه داشته باشید که برای تولید ذغال فشرده از خاک اره ضایعاتی استفاده می شود و هیچ درختی مستقیما جهت استفاده برای ذغال فشرده قطع نمی شود.

خاک اره زغال فشرده

اندازه خاک اره

اندازه خاک اره بسته به میزان آسیاب شده آن متفاوت است.

انواع خاک اره از نظر اندازه در پنج دسته هستند :

 • خاک اره شکری
 • خاک اره درشت یا پفکی یا کراشر
 • خاک اره آسیاب (ابعاد متوسط دارد )
 • خاک اره نجاری (ابعاد متوسط)
 • خاک اره فلکی (ابعادی ریز دارد)

قیمت خاک اره زغال فشرده

رطوبت خاک اره

یکی از مهم ترین ویژگی های خاک اره برای تولید زغال فشرده که باید مورد بررسی قرار بگیرد، رطوبت خاک اره است.

رطوبت خاک اره نقش بسیار مهمی در کیفیت ذغال چینی تولید شده دارد.

رطوبت نباید زیاد و نه باید بیش از حد کم باشد و خاک اره مانده باشد.

رطوبت خاک اره ای که برای تولید زغال استفاده می شود باید حداکثر تا 20 درصد باشد و نه بیشتر ، که البته خاک اره با قرار گیری در خط خشک کن کمتر هم می شود.

 

خاک اره زغال فشرده در حال مخلوط شدن با خاک زغال و پوست گردو
خاک اره زغال فشرده در حال مخلوط شدن با خاک زغال و پوست گردو

خاک اره ام دی اف

یکی از ارزان ترین خاک اره ها ، خاک اره حاصل از ام دی اف است.

ام دی اف که نوعی چوب فشرده شده است خود از چند نوع دیگر از فرآورده های چوبی و با ترکیب آن ها با چسب ساخته می شود. بنابراین در خاک اره MDF هم ذرات چسب وجود دارد.

به دلیل وجود این چسب های شیمیایی ، نباید از خاک اره ام دی اف برای تولید زغال فشرده استفاده کرد، چراکه زغال قرار است به عنوان سوخت برای کباب یا قلیان استفاده شود و وجود چسب در آن بسیار مضر است.

 

قیمت خاک اره

یکی از دلایل خوبی که سبب شد تا ذغال فشرده را در کشور خودمان تولید کنیم ، فراوانی خاک اره و بنابراین ارزان بودن و مناسب بودن قیمت خاک اره است.

قیمت خاک اره بسته به نوع خاک اره و مرغوبیت آن ، سایز ، و رطوبت و البته میزان حجم خرید متغیر است، اما به طور کلی با توجه به پایین بودن قیمت خاک اره، برای تولید زغال فشرده بسیار به صرفه است.

خاک اره زغال فشرده

فروش خاک اره و تامین دیگر مواد اولیه

دغدغه بسیاری از تولیدکنندگان ذغال فشرده،تامین مواد اولیه به خصوص خاک اره در شهرهای مختلف و در فصول مختلف سال ، و البته با کیفیت و مرغوبیت بالاست.

مهرصنعت این اطمینان را به مشتریان و تولیدکنندگان گرامی می دهد که قادر به تامین خاک اره به میزان مورد نظر آن ها، در هر یک از شهرهای کشور و در هر زمان است.

خاک اره زغال فشرده و دیگر مواد اولیه
خاک اره زغال فشرده و دیگر مواد اولیه

 

 

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات دیگر